08.11.2017 İMSİAD, YEŞİL BİNA ÇALIŞTAYI ÖN HAZIRLIK TOPLANTIMIZ

IMG_8332

IMG_8327

IMG_8322

IMG_8318

• YEŞİL BİNALARA İMSİAD MERCEĞİ
• İMSİAD, YEŞİL BİNA ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEK
İnşaat Mühendisleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD), Yeşil Bina Çalıştayı Ön Toplantısı’nı Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mimarlık Fakültesi’nde geniş bir katılımla gerçekleştirdi.
BURSA- İMSİAD AR-GE Komisyonu, Sismik İzolasyon’un ardından doğal kaynakların en verimli şekilde kullanılması için oluşturulan ‘Yeşil Bina’ya mercek tutuyor. Bu kapsamda UÜ Mimarlık Fakültesi’nde İMSİAD hamiliğinde müteahhitler, akademik oda temsilcileri ve akademisyenler bir araya gelerek ‘Yeşil Bina Çalıştayı’ hazırlıklarına başladı. UÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki toplantıya İMSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ARGE Komisyonu Başkanı Mustafa Andıç, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Cemalettin Başaran, Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Uygulama Şube Müdürü Bilal Bal, TÜBİTAK Malzeme Enstitüsü Temsilcisi Dr. Mustafa Kara, akademik oda temsilcileri, Uludağ ve Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri ile İMSİAD Arge Komisyonu üyeleri katıldı. Toplantıda Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEBDİK) Genel Sekreteri Engin Işıltan, Yeşil Bina Sertifikaları ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.
YEŞİL BİNA KONUSUNDA TOPYEKÜN FARKINDALIK
Toplantıda konuşan İMSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Andıç, İMSİAD ARGE Komisyonunun faaliyetlerinden bahsetti. Kentsel dönüşümü nitelikli bir şekilde gerçekleştirebilmek hedefiyle Yeşil Bina Çalıştayı düzenleyeceklerini belirten Andıç, “Kentimizde yapı kalitesini artırabilmek için Yeşil Bina konusunu sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte masaya yatırmak istiyoruz. Böylelikle Bursa’da Yeşil Bina konusunda topyekün bir farkındalık sağlayarak, ortak aklın harekete geçeceğine inanıyoruz. Çalıştayda yanıtını arayacağımız soru, ‘Bursamızda yapı kalitesini artırmak için Yeşil Binalar ne sağlayabilir?’ olacak” dedi.