01.03.2018 İMSİAD ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR
  • İMSİAD’DA GÜNDEM İŞ SAĞLIĞI VE UYGULAMALARI…
  • MUSTAFA ANDIÇ: BU ETKİNLİKLER KAMU İLE ÖZEL SEKTÖR ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİNE GÜZEL BİR ÖRNEK
  • ALİ YAZAR: İŞ KAZALARINI ÖNLEMEK ÖDEMEKTEN UCUZ

BURSA - İnşaat Müteahhitleri ve Sanayicileri İş Adamları Derneği (İMSİAD), inşaat sektöründeki iş sağlığı ve güvenliği kanunu ve uygulamaları hakkında bilgilendirme toplantılarının 2.sini düzenledi.

BTSO’da gerçekleşen toplantıya, İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, İş Teftiş Bursa Grup Başkanvekili Ali Yazar, İMSİAD üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

Bilginin ve bilinçlenmenin öneminin gün geçtikçe arttığına dikkati çeken İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, “Bilinçlenmeyi sağlayacak olan şey, kamu ve özel sektör arasındaki iletişimdir. Biz de İş Teftiş Bursa Grup Başkanlığıyla bu yıl ikincisini düzenlediğimiz bu etkinlikle kamu ile özel sektör arasındaki iş birliğine ve bunun sektör yararına nasıl faydaya dönüştüğüne güzel bir örnek oluşturuyoruz” dedi.

İnşaat sektörünün iş kazalarının en çok yaşandığı sektör olduğunu belirten Andıç şunları söyledi: “İş sağlığı ve güvenliği müteahhitlik sektörünün en önemli konularından biridir. Ülkemizde inşaat sektörü, gerek ölümlü gerekse de iş göremez durumlu kazaların en çok olduğu sektördür. Bu nedenle sektörümüzde çalışanları bilinçlendirmek için yaptığımız bu toplantılar, doğru bilgilerin birinci ağızdan alınması nedeniyle çok önemlidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

“İŞ KAZALARINI ÖNLEMEK ÖDEMEKTEN UCUZ VE İNSANCILDIR”

Önleyici teftiş yaklaşımının önemine vurgu yapan İş Teftiş Bursa Grup Başkanvekili Ali Yazar da iş kazalarını önlemenin ödemekten ucuz ve insancıl olduğunu söyledi. Yazar şöyle konuştu: “İş hayatındaki teftiş, Osmanlı’dan başlamak üzere süregelmektedir. Cumhuriyetin ilanından sonra günümüze kadar da çeşitli kanun, tüzük veya yönetmelik kabulleriyle şekillenerek daha geniş alanlara hitap edecek şekilde uygulanmaktadır. Burada ön plana çıkan çalışma hayatında iş kazalarının meydana gelmemesi ve kullanılan malzemelerden meslek hastalığı oluşmaması. Burada tabi kanunlarla işveren sorumlu tutulmuştur. O yüzden bizler de özel sektör ile yaptığımız böyle iş birlikleriyle bilinçlendirme ve bilgilendirme toplantılarını yapıyoruz. Böylece hatırlatmalar yapılıyor, bilgiler tazeleniyor ve kanun ile uygulamalar arasında farklı anlamalardan kaynaklı uyuşmazlıklar ortadan kaldırıyor.”

“YAKLAŞIK OLARAK HER ÖLÜMLÜ 3 İŞ KAZASINDAN 1’İ İNŞAAT SEKTÖRÜNDE”