14.04.2017 İMSİAD SİSMİK İZOLASYON ÇALIŞTAYIMIZ

1- İMSİAD Baskani Adil Gokcadir

2-İlker Duran

3-Abdulkadir Karlik

4-

İMSİAD, Sismik İzolasyon (Deprem Yalıtımı) Çalıştayı düzenledi.
—SİSMİK İZOLASYONA İMSİAD MERCEĞİ—
BURSA- İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD), bir sivil toplum kuruluşu kimliğiyle Türkiye’de ilk kez, Sismik İzolasyon (Deprem Yalıtımı) Çalıştayında inşaat ve gayrimenkul sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirerek kentsel dönüşüm konusunda farkındalık yarattı. Sismik izolasyonun tüm boyutlarıyla ele alındığı çalıştayda, İMSİAD Başkanı Adil Gökçadır, “Ortak aklı harekete geçirerek nitelikli ve doğru bir kentsel dönüşüm yapılmasını sağlamalıyız” dedi.
BTSO ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya Bursa Büyükşehir Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü yetkilileri, RUMELİSİAD Başkanı Erol Kılıkçıer, akademik oda temsilcileri, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi İnşaat ve Mimarlık bölümleri öğretim üyeleri, Deprem İzolasyon Derneği yönetimi başta olmak üzere, inşaat ve gayrimenkul sektörü temsilcileri ilgi gösterdi.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gökçadır, dernek himayesinde kurdukları komisyonlarla sektöre katkı sağladıklarını söyledi. Bunlardan biri olan ARGE komisyonuyla, Bursa ve Türkiye için hayati önem taşıyan kentsel dönüşümün doğru uygulanması için farkındalık oluşturmaya gayret gösterdiklerini belirten Gökçadır, “Birinci derecede deprem bölgesi olan Bursa’nın depreme hazır olmadığını her zaman söylüyoruz. Bunu veriler de ortaya koyuyor zaten. Bu sebeple gerçekleştirdiğimiz çalıştayın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Nitelikli ve doğru kentsel dönüşüm için ARGE komisyonu olarak beş hayati konu belirledik. İlk aşamada bugün de çalıştayımızın konusunu oluşturan sismik izolatörü gündemimize aldık. Ardından ise Yeşil Binalar, Isı Pompaları, Solar Çatı ve Kentsel dönüşüm sonrası ortaya çıkacak atıkların kullanımı konularında farkındalık yaratmaya ve sektörün gündemine getirmeye çalışacağız” dedi.
GÖKÇADIR: SİSTEMİ DAHA EKONOMİK HALE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ
Sismik izolatör konusunun ülkemizde yeni bir konu olmadığını ifade eden Gökçadır, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu konu, bir süredir gündemimizde. Bu çalıştaydaki amacımız da vatandaşlarımızı ve sektör temsilcilerini sismik izolatörlerle tanıştırmak. Bu sistem, ülkemizde üretilemediği için maliyet açısından sıkıntı doğurabiliyor. Biz, farkındalık oluştururken sistemi ekonomik hale getirebilmenin ve ülkemizde üretilebilir olmasının önünü de açmak istiyoruz.